Relacja z kursu HOPR w Bielsku – Białej

W weekend dn. 25-26 kwietnia w Leśniczówce w Lipniku odbył się kurs na sanitariusza Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W tym wydarzeniu wzięło udział dziewięciu harcerzy i harcerek, którzy rzetelnie słuchali wykładów dh. Agaty Mrall-Markowicz.

Kurs rozpoczął się w sobotę od długiej, ale wspaniale przygotowanej prezentacji o podstawowych pojęciach pierwszej pomocy. Harcerze brali udział w ćwiczeniach doskonalących na przykład wiązanie chusty trójkątnej w zależności od obrażeń. Po całym dniu przypominania sobie pierwszej pomocy w różnych przypadkach oraz ćwiczeń wraz z Małą Anią z resuscytacji, nadszedł moment egzaminu z części teoretycznej. Wszyscy uczestnicy kursu po tak dobrym szkoleniu druhny instruktorki trener HOPRU, zdali test pozytywnie.

W niedzielę należało przypomnieć sobie ćwiczenia z Anią oraz na przykład ‚jak układać pozycję bezpieczną’, ponieważ czekał wszystkich harcerzy i harcerek egzamin, ale tym razem z części praktycznej. Jednak nie było problemów i po pewnym czasie można było uroczyście ogłosić, że każdy tę część egzaminu również zdał.

Pod koniec kursu dh. Agata wręczyła uczestnikom certyfikaty o ukończeniu szkolenia, dając możliwość wstąpienia do HOPR-u.

Wyjazd ten można uznać za udany. Widać to po pozytywnie ukończonym kursie na sanitariusza. Harcerze nauczyli się czegoś nowego, uzupełnili dotychczasową wiedzę oraz mile spędzili czas w harcerskim gronie.
dh Karolina Mazur