Gigantyczna flaga na Latarni Morskiej w Świnoujściu

ZHR5 maja 20155min545

2 maja, punktualnie o godzinie 12.00, przy dźwiękach Hymnu w wykonaniu Orkiestry Wojskowej została wciągnięta na latarnię morską w Świnoujściu flaga narodowa.

Na pomysł uszycia tak olbrzymiej flagi wpadli członkowie Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich. W ten sposób chcieli uczcić Dzień Flagi Rzeczpospolitej, który przypada na dzisiejszy dzień – 2 maja. Nie lada wyzwaniem było jej wciągnięcie, aby tego dokonać zorganizowali się obecni i byli harcerze ZHR ze Świnoujścia.

11181218_980059585347064_3729978078288120283_o

Byli to między innymi byli harcerze z 13 ŚDH „Ptaki” im. Zawiszy Czarnego, 1 ŚDH „Czarna Jedynka” oraz obecni harcerze mł. Bartosz Ćwik z V ŚDH „Patria” im. Powstańczej Poczty Polowej i mł. Łukasz Sarnowski z 13 ŚDH „Ptaki” im. Zawiszy Czarnego. Wspólnie własnymi siłami pokonali 226 stopni najwyższej na polskim wybrzeżu Bałtyku, jednej z najwyższych w Europie oraz najwyższej na świecie latarni morskiej wykonanej z cegły. Na dole III Szczep Harcerski „Słowianie” im. Zawiszy Czarnego pełnił funkcje porządkowe, honorowe oraz współorganizował piknik z ogniskiem.

Jest to najdłuższa wisząca flaga w Polsce. Szyto oczywiście dłuższe flagi, lecz nigdzie ich nie wieszano. Nasza dumnie łopocze na wietrze z najwyższej w Europie ceglanej latarni morskiej, załogi wszystkich statków wpływających do portu zobaczą naszą narodową flagę. Widać ją także z plaży i nabrzeży portowych czy oddalony miast w sąsiednich Niemczech.

Uszycie tak długiej flagi narodowej to spore wyzwanie dla krawców. Aby ją uszyć krawcowe nieustannie zszywały ze sobą białą i czerwoną tkaninę przez blisko 18 godzin.

Na pomysł uszycia tak olbrzymiej flagi wpadli przed rokiem członkowie Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich. Pomogła Świnoujska Organizacja Turystyczna, alpiniści byli harcerze z ZHR i 8 FOW. W ten sposób chcieli uczcić Dzień Flagi Rzeczpospolitej, który przypada 2 maja. Świnoujska flaga była ewidentnie największa powiewającą flagą w Polsce! Za maszt posłużyła latarnia morska, która jest wysoka jak 20-piętrowy wieżowiec!

W poniedziałek flagę-gigant pomogła złożyć młodzież z Gimnazjum Publicznego przy ulicy Witosa. W pracowni krawieckiej było zbyt ciasno. Pomysł padł na halę sportową. Pan dyrektor gimnazjum zgodził się bez wahania. Pomogli uczniowie i harcerze. Operacja przebiegła całkiem sprawnie. Flaga jest tak ogromna, że musiało ją składać aż 10 osób.

Kolejnym etapem operacji było przetransportowanie biało-czerwonej na sam szczyt latarni morskiej. W sobotę alpiniści byli harcerze z ZHR, którzy pomagają w całej akcji z potrzeby serca, pod wodzą Norberta Martynika, za pomocą zestawu lin zamontowali flagę lecz do wciągnięcia na latarnię przyszli z pomocą druhowie z ZHR. Punktualnie o godzinie 12 przy dźwiękach hymnu narodowego odgrywanego przez Orkiestrę Wojskową flaga załopotała. Później zaplanowano piknik, który prowadził ZHR.

relacja: hm. Przemysław Chabros HR

Relacje video: