Relacja z biwaku Kursu Podharcmistrzowskiego SKOLE II Zakopane – Miętustwo, 20-22 marca 2015

Aleksandra Marciniec26 kwietnia 20155min483

Już od pierwszej zbiórki nie mogłem się go doczekać- pierwszego biwaku kursu. Zostało zapowiedziane, że odbędzie się on w Zakopanem i okolicach, więc żywiłem głęboką nadzieję na wycieczkę w Tatry. Nastał w końcu 20 marca i rozpoczęła się przygoda. Choć podróż Zakopianką nie należała do najprzyjemniejszych, to wieczór w Miętustwie – gdzie ugościł nas proboszcz – w pełni to wynagrodził. Poza bardzo rozwijającymi dyskusjami na tematy swoich kursowych esejów, udało nam się odwiedzić nowoczesną Miętusową Halę Sportową! Mocno harataliśmy w gałę, aż nie mogłem później chodzić! Żeby była jasność to grałem w zespole, który pokazał pazur i zwyciężył. Pomimo faktu, że zabrakło w mojej drużynie druha Komendanta.
W sobotę po porannej mszy udaliśmy się szybko do Zakopanego, gdzie ośmiu wspaniałych prowadzących stworzyło dla nas niesamowitą lawinę zajęć. Jako pierwsze rozpoczęły się zajęcia z Prawa Harcerskiego. Poznaliśmy czym jest Duszpasterstwo Trzeźwości przy Kościele Rektoralnym Matki Bożej Nieustającej Pomocy na „Górce”. Następnie udaliśmy się aby oddać hołd i zapalić znicz przy Naszym Harcerskim Bohaterom, gdzie również odbył się apel. Kolejne zajęcia dotyczyły działalności ZHR, a hm. Ryszard Wcisło opowiedział o wspaniałej służbie, którą mnie zafascynował, a wypowiedziane przez niego słowa „Całym Życiem” wybrzmiały szczególnie prawdziwie i dumnie. Popołudniu nawiązując do działań druha Ryszarda, dowiedzieliśmy się o historii Niepokornego Harcerstwa. Następnie dyskutowaliśmy na temat tworzenia środowisk harcerskich i współpracy z lokalnymi władzami. Ten ciekawy dzień zakończył kominek, który w dużej mierze był prowadzony przez Burmistrza Zakopanego i Kierowniczkę Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego. Podczas niego dowiedzieliśmy się, jak nasza harcerska służba powinna wyglądać i co należy uczynić, żeby harcerzy darzyło się należytym szacunkiem i uznaniem. Nie zdobędziemy tego bez poświecenia, gotowości do służby oraz dotrzymywania „słowa harcerza”. Nasi goście opowiadali o wzorach do naśladowania, ale również o negatywnych doświadczeniach związanych z współpracą z harcerzami, w ramach swojej pracy w Urzędzie Miasta. Na koniec hm. Piotr Bąk uwypuklił, co może dać nasze harcerskie doświadczenie w dorosłym żuciu, czy w przyszłej pracy.
W niedzielę, z samego rana, udaliśmy się do kościoła w Miętustwie, gdzie ksiądz Przemek Cios odprawił mszę, po której zaczęliśmy zajęcia o tym, jak powinna wyglądać współpraca, aby była efektowna, kreatywna i przyjemna. Później odbyły się jeszcze zajęcia o działaniu kapituł stopni, a ostatnie zajęcia dotyczyły Celów ZHR.
Choć nie udało się wybrać na wycieczkę w Tatry, to pełni nowych wiadomości oraz zapału do pracy wróciliśmy do Krakowa.

Prowadzącym zajęcia, bardzo serdecznie dziękujemy za przekazanie wiedzy i poświęcony czas:
hm. Piotr Popławski, o. Jacek Hubicki, hm. Radosław Kurek, hm. Ryszard Wcisło,
hm Marcin Kapusta, phm. Andrzej Dorobisz, hm. Joanna Staszak, hm. Piotr Bąk ps.”Dziadek”, phm. Paweł Guśpiel, phm. Paweł Pyzik, hm. Szymon Tatar.
Skład naszego kursu niestety, z różnych powodów zmniejszył się o trzy osoby. Już wkrótce następny biwak, tym razem w Krakowie, więc już oczekujcie kolejnej relacji.

Czuwaj!

pwd. Michał Kruk HR

DSC03209DSC03238

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger