ZHR na ŚDM – tym razem wszędzie, byle nie w Krakowie…

ZHR24 kwietnia 20154min384

Światowe Dni Młodzieży to nie tylko spotkanie pod Wawelem. Tydzień przed krakowskim świętem pielgrzymi spotkają się w wybranych diecezjach na terenie Polski. Również tam otwiera się szerokie pole do służby harcerek i harcerzy ZHR.

logo-403

Choć priorytetem dla naszej organizacji jest budowa i obsługa miasteczka dla pielgrzymów, to nie zapominamy o naszych lokalnych zobowiązaniach – w szczególności wobec diecezji, w których działają prężne środowiska ZHR. Po woli rozkręca się czas planowania i przygotowań do działań w kościołach lokalnych – tym bardziej czas zastanowić się i oszacować możliwości naszych struktur we włączenie się w te wydarzeniach.

„Jaki jest cel „Dni w Diecezjach”? Struktura „Dni w Diecezjach” zależy od charakterystyki i stylu goszczącej diecezji; jest to czas na wzajemne poznanie, integrację, poznanie kultury i topografii danego regionu. Na tym etapie nie brakuje wycieczek turystycznych, wspólnych zabaw, a także zaangażowania społecznego w różne dzieła i projekty przygotowane przez organizatorów.” [źródło: http://www.sdm.org.pl/page-500.php]

Na stronach internetowych poszczególnych diecezji powinniście znaleźć informację, co jest szykowane na przyjęcie gości – pielgrzymów. Na dziś wiemy, że podejmiemy służbę w Diecezji Gdańskiej, Poznańskiej, Gnieźnieńskiej, Rzeszowskiej. O wielu innych pewnie jeszcze nie wiemy – a pewnie wszystko przed nami.

Najczęściej będziemy „obstawiać” spotkania młodzieży w ramach dnie w diecezjach (służby porządkowe, zabezpieczenie medyczne, czy pomoc w prowadzeniu recepcji poszczególnych wydarzeń). Są też miejsca, gdzie to instruktorzy ZHR zarządzać będą służbami wolontariackimi, albo też prowadzić będą szkolenia dla wolontariuszy. Pojawia się również temat szeroko pojętego organizowania miejsc noclegowych dla pielgrzymów, przyjeżdżających „w gościnę” do poszczególnych parafii…

Co środowisko – to pomysł. Aby łatwiej było się rozeznać w poszczególnych działaniach w poszczególnych okręgach powołani zostali koordynatorzy. Jednym z zadań koordynatorów jest oszacowanie możliwości i porozumienie się z osobami odpowiedzialnymi za ŚDM w poszczególnych diecezjach. Listę naszych harcerskich koordynatorów podamy w jednym z kolejnych komunikatów.

Czuwaj!

hm. Mariusz Ossowski

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger