ZHR18 kwietnia 20154min508

Lato 2016 będzie inne od poprzednich. Czeka nas – jako młodzież i jako ZHR – duże wyzwanie, jakim jest współuczestnictwo i nasza służba podczas Światowych Dni Młodzieży. Jednocześnie jest to rok, w którym świętujemy 1050-lecie Chrztu Polski.

logo-403

Pierwszym, a zarazem największym wyzwaniem, jest budowa w Krakowie miasteczka dla 8000 pielgrzymów. Będzie to dla nas sprawdzian naszej zdolności logistycznej i organizacyjnej. Pokaże ono, czy harcerki i harcerze ZHR potrafią podołać takim wyzwaniom rezygnując przy tej okazji ze swoich dotychczasowych przyzwyczajeń – również tych organizacyjnych.

Jednocześnie – podczas naszej obecności w Krakowie – pełnić będziemy służbę wolontariatu podczas Dni oddając się do dyspozycji organizatorom tego skomplikowanego przedsięwzięcia. Trochę wrócimy tu do tradycji Białej Służby – kiedy naszymi rękoma, nogami i głowami służyliśmy pielgrzymom w służbach medycznych, porządkowych, informacyjnych…

Powyższe tematy związane są bezpośrednio z krakowską częścią Światowych Dni Młodzieży odbywającą się w terminie 26-31 lipca 2016 (program). Uczestnikami tych wydarzeń mogą być osoby powyżej 14 roku życia (jako pielgrzymi biorący udział w ŚDM), 16 roku życia (jaki wolontariusze harcerscy do przygotowania i obsłużenia miasteczka obozowego) oraz osoby pełnoletnie (włączone w system wolontariatu ogólnego wydarzenia).

Ale to jeszcze nie wszystko…

Kolejnym polem naszego zaangażowania będzie pomoc przy lokalnych wydarzeniach organizowanych w ramach dni diecezjalnych. To w Waszej okolicy część pielgrzymów ze świata tydzień przed przyjazdem do Krakowa będzie przygotowywać się do tego spotkania. Również nasza w tym rola, aby pokazać im nasze małe ojczyzny z jak najlepszej strony.

W następnych informacjach będziecie mogli przeczytać o szczegółach przedstawionych powyżej wydarzeń. Czytajcie je uważnie – bo już dziś warto zastanowić się, jak zorganizować lato 2016 w taki sposób, aby pogodzić udział w lipcowych Światowych Dniach Młodzieży z naszym tradycyjnym letnim obozowaniem.

A tymczasem nie zapomnijmy, że Światowe Dni Młodzieży to wydarzenie religijne, które wymaga pod nas również, a może przede wszystkim, przygotowania duchowego…

Więcej o Światowych Dniach Młodzieży: www.krakow2016.com

hm. Mariusz Ossowski
Członek Wydziału Komunikacji ZHR

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger