Krakowski Rocznik Historii Harcerstwa

Aleksandra MarciniecKwiecień 15, 20153min676

Drogie Druhny, Drodzy Druhowie,
W kolejnym, dziesiątym już tomie „Krakowskiego Rocznika Historii Harcerstwa” znajdziecie kilka interesujących materiałów biograficznych: Paweł i Tomasz Zbierscy wspominają swojego Ojca, śp. hm. Andrzeja Zbierskiego, harcerza Szarych Szeregów, historyka i archeologa, odkrywcę grobu Jana Heweliusza, Adam F. Baran barwnie opowiada o prof. Tomaszu Strzemboszu, Karol Leszczyński prezentuje niezwykły życiorys patrioty – Henryka Glassa „Chudego Wilka”, zaś Aleksandra Chacińska wzruszająco pisze o patronce lubelskich drużyn harcerek Danucie Magierskiej.

W 75. rocznicę powstania Szarych Szeregów nie mogło zabraknąć tekstu im poświęconego. Maria Konieczna wyczerpująco opisuje okupacyjną służbę harcerzy i harcerek z „Ula Smok”, trzeciej pod względem liczebności konspiracyjnej chorągwi, i przypomina ich spektakularne akcje oraz poniesione ofiary. O legendzie od czasu wojny związanej z Polaną Akanta przeczytacie natomiast w artykule Krzysztofa Wojtyczy. W dziale powojennym zamieszczamy pasjonujące opracowanie Grzegorza Baziura na temat antykomunistycznej konspiracji młodzieżowej w Krakowskiem w latach 1945–1956. Warto przeczytać o 73 istniejących wówczas tajnych organizacjach, których członkowie nie uniknęli poważnych represji (najwyższe wyroki dostawali harcerze). Katarzyna Onderka z kolei przywołuje pamiętną inicjatywę „niepokornego harcerstwa”: Pogotowie Zimowe Harcerek i Harcerzy ogłoszone przez Radę Porozumienia KIHAM w październiku 1981 r. (w artykule ciekawe cytaty z dokumentów, m.in. kuriozalny rozkaz Naczelnika ZHP powołujący „konkurencyjne” Harcerskie Pogotowie Zimowe). Wobec współczesnych prób manipulacji 10. Punktem Prawa Harcerskiego zdecydowaliśmy się zamieścić w niniejszym tomie także przeprowadzoną w 1985 r. rozmowę z ks. biskupem Stanisławem Smoleńskim (przed wojną harcerzem 6 KDH, ojcem duchownym św. Jana Pawła II), w której zmarły w opinii świętości duchowny przestrzega przed rezygnacją z harcerskiej abstynencji i podkreśla instruktorską odpowiedzialność za kształtowanie postaw wychowanków. Oprócz tego jak zawsze: kronika harcerskiego życia, czyli co wydarzyło się w Małopolskim Okręgu ZHR w 2013 r., w opracowaniu Urszuli Kret oraz zestawienie zawartości wszystkich dotychczasowych tomów Rocznika. Wszystkich gorąco zapraszamy do lektury, a miłośników historii harcerstwa do współpracy!