Krakowski Rocznik Historii Harcerstwa

Barbara Sobieska15 kwietnia 20153min848

Drogie Druhny, Drodzy Druhowie,
W kolejnym, dziesiątym już tomie „Krakowskiego Rocznika Historii Harcerstwa” znajdziecie kilka interesujących materiałów biograficznych: Paweł i Tomasz Zbierscy wspominają swojego Ojca, śp. hm. Andrzeja Zbierskiego, harcerza Szarych Szeregów, historyka i archeologa, odkrywcę grobu Jana Heweliusza, Adam F. Baran barwnie opowiada o prof. Tomaszu Strzemboszu, Karol Leszczyński prezentuje niezwykły życiorys patrioty – Henryka Glassa „Chudego Wilka”, zaś Aleksandra Chacińska wzruszająco pisze o patronce lubelskich drużyn harcerek Danucie Magierskiej.

W 75. rocznicę powstania Szarych Szeregów nie mogło zabraknąć tekstu im poświęconego. Maria Konieczna wyczerpująco opisuje okupacyjną służbę harcerzy i harcerek z „Ula Smok”, trzeciej pod względem liczebności konspiracyjnej chorągwi, i przypomina ich spektakularne akcje oraz poniesione ofiary. O legendzie od czasu wojny związanej z Polaną Akanta przeczytacie natomiast w artykule Krzysztofa Wojtyczy. W dziale powojennym zamieszczamy pasjonujące opracowanie Grzegorza Baziura na temat antykomunistycznej konspiracji młodzieżowej w Krakowskiem w latach 1945–1956. Warto przeczytać o 73 istniejących wówczas tajnych organizacjach, których członkowie nie uniknęli poważnych represji (najwyższe wyroki dostawali harcerze). Katarzyna Onderka z kolei przywołuje pamiętną inicjatywę „niepokornego harcerstwa”: Pogotowie Zimowe Harcerek i Harcerzy ogłoszone przez Radę Porozumienia KIHAM w październiku 1981 r. (w artykule ciekawe cytaty z dokumentów, m.in. kuriozalny rozkaz Naczelnika ZHP powołujący „konkurencyjne” Harcerskie Pogotowie Zimowe). Wobec współczesnych prób manipulacji 10. Punktem Prawa Harcerskiego zdecydowaliśmy się zamieścić w niniejszym tomie także przeprowadzoną w 1985 r. rozmowę z ks. biskupem Stanisławem Smoleńskim (przed wojną harcerzem 6 KDH, ojcem duchownym św. Jana Pawła II), w której zmarły w opinii świętości duchowny przestrzega przed rezygnacją z harcerskiej abstynencji i podkreśla instruktorską odpowiedzialność za kształtowanie postaw wychowanków. Oprócz tego jak zawsze: kronika harcerskiego życia, czyli co wydarzyło się w Małopolskim Okręgu ZHR w 2013 r., w opracowaniu Urszuli Kret oraz zestawienie zawartości wszystkich dotychczasowych tomów Rocznika. Wszystkich gorąco zapraszamy do lektury, a miłośników historii harcerstwa do współpracy!

Redakcja

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger