Dzień Myśli Braterskiej w Pałacu Prezydenckim

ZHRLuty 25, 20153min0

Prezydent Bronisław Komorowski z okazji Dnia Myśli Braterskiej spotkał się z harcmistrzyniami i harcmistrzami, którzy ten najwyższy stopień instruktorski zdobyli w ciągu minionego roku.

KPRP_20150223_ERB_520

KPRP_20150223_ERB_563

W Pałacu Prezydenckim, poza ZHR, obecne były pozostałe trzy organizacje harcerskie objęte honorowym protektoratem Prezydenta RP: ZHP, SHK Zawisza FSE i SH.

Na pamiątkę spotkania, uczestnicy otrzymali od Prezydenta RP miniaturki krzyża harcerskiego z czerwoną podkładką.

Idea Honorowego Protektoratu Prezydentów RP nad Harcerstwem sięga początków młodej niepodległości naszej Ojczyzny. Tradycję tę zapoczątkował w 1920 roku Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny marszałek Józef Piłsudski. Później kolejni Prezydenci Stanisław Wojciechowski i profesor Ignacy Mościcki.

Druga Wojna Światowa była dla Harcerstwa kolejnym momentem sprawdzenia gotowości do stanięcia w pierwszej linii walki i służby. Niestety w powojennej rzeczywistości komunistycznej Polski nie można było zrealizować szaroszeregowego „pojutrza”. Tradycję harcerskiej służby dla niepodległej Rzeczypospolitej przechował Związek Harcerstwa Polskiego działający poza granicami Kraju. Kolejnymi Protektorami byli Prezydenci: Władysław Raczkiewicz, Stanisław Ostrowski, Edward Raczyński, Kazimierz Sabat i Ryszard
Kaczorowski. Dwaj ostatni byli instruktorami harcerskimi.

Tradycja Protektoratu powróciła do wolnej i suwerennej Polski wraz z objęciem przez Lecha Wałęsę urzędu Prezydenta III RP. Kolejnym Protektorem ZHP był Aleksander Kwaśniewski. 22 lutego 2009 roku, w Dniu Myśli Braterskiej Prezydent Lech Kaczyński objął protektoratem wszystkie działające w Polsce i poza jej granicami organizacje harcerskie.

Prezydent Bronisław Komorowski jako nasz Protektor kontynuuje tą tradycję od 25 maja 2012 roku.

źródło: prezydent.pl
zdjęcia: Eliza Radzikowska-Białobrzewska (serwis fotograficzny Kancelarii Prezydenta RP)