Idea jest w Nas? – relacja ze Złazu Organizacji Harcerzy ZHR

ZHR18 grudnia 20147min663

W dniach 21 – 23 listopada 2014 roku w Lublinie spotkali się przedstawiciele jednej z największych organizacji harcerskich w Polsce. Były zawody sportowe, poważne dyskusje i warsztaty robocze. Jeśli harcerstwo może coś jeszcze zaoferować społeczeństwu, to na pewno 250 uczestników Złazu Organizacji Harcerzy ZHR wie jak to zrobić.

Przez 3 dni Złazu prawie 250 instruktorów z całej Polski szukało odpowiedzi na pytania o rolę harcerza jako ojca i męża, patrioty – obywatela, pracownika i jego relację do Boga i wiary. Nie zapominali też o rozwoju ciała. Jeszcze w piątek zostały rozegrane zawody o Puchar Naczelnika Harcerzy ZHR w kilku dyscyplinach: piłce nożnej, ping-pongu, szachach, strzelaniu, pływaniu oraz biegach. W generalnej klasyfikacji sportowej zwyciężyła Chorągiew Lubelska.

zlaz_oh_zhr_lublin2014_fot-Mateusz_Stolarski-111

Sobota upłynęła według pięciu dróg – odbyły się bloki dyskusyjno – warsztatowe podzielone tematycznie. Każdy uczestnik wybierał to co było dla niego najciekawsze i najbardziej potrzebne. Nazwy ścieżek mówią same za siebie: Chrześcijanin, Abstynent, Patriota, Mąż i Ojciec, Pracownik / Specjalista. Pokazują te aspekty życia, które obejmuje postawa harcerska.

W rozumieniu tych pojęć pomagali specjaliści w danych dziedzinach: dr Krzysztof Wojcieszek, dr Karol Mazur z Muzeum Powstania Warszawskiego, Tomasz Pitucha oraz wielu innych.

Wieczór (a właściwie noc) upłynęła pod znakiem dyskusji filmowych – chętni mogli oberzjeć “Kamienie na szaniec” oraz “Cristiadę”, a dla najbardziej wytrwałych były warsztaty z konstruowania zdalnie sterowanych modeli samolotów.

Ostatniego dnia Złazu, po mszy świętej, uczestnicy spotkali się z Dorotą Abdelmoula z sekretariatu Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016, która przedstawiła proces przygotowań na to wydarzenie. Pokazała też możliwości służby, jaką mogą podjąć harcerze w swoich środowiskach. Zakończył naczelnik harcerzy hm. Sebastian Grochala w prosty sposób pokazując do jakich ideałów ZHR chce wychować mężczyznę. Streszcza się to w haśle – “Wychowujemy odpowiedzialnych mężczyzn, gotowych do podejmowania wyzwań”.

Podczas Złazu, dzięki służbie druhen z lubelskiego środowiska funkcjonowała kawiarenka, która była miejscem spotkań i rozmów. Nie bez znaczenia był fakt, że można było zjeść w niej pyszne ciasta, a także coś konkretniejszego – jak swojskie wędliny oraz naleśniki.

Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej (ZHR) kontunuuje najlepsze tradycje harcerskie. Kolejne pokolenia młodych ludzi podejmują wyzwanie kształtowania obywatela – patrioty, w oparciu o kompleksowy system wychowania. ZHR to jedna z największych organizacji harcerskich działających w Polsce. Należy do niej ponad 15 tysięcy młodych ludzi, którzy w oparciu o metodę opracowaną przez Andrzeja Małkowskiego rozwijają swoje umiejętności i talenty aby służyć Polsce i ludziom. Odwołuje się do wartości tradycyjnego Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego obecnych w przedwojennym Związku Harcerstwa Polskiego.

Hasło Złazu “Idea jest w nas” miało pobudzać do myślenia, ale także do działania – bo jeśli jest w nas, to nie może tam pozostać. Warto podejmować wyzwania – to hasło wybierało wielu harcerzy w ramach akcji “Jestem harcerzem”. Polega ona na tym, aby wybrać jedno z proponowanych haseł, wydrukować i zrobić sobie z nim zdjęcie, które umieszcić na facebooku. Jednocześnie nominując trzech innych harcerzy do zrobienia tego samego.

Złaz Organizacji Harcerzy ZHR w Lublinie był dobrą okazją do spotkania i wyznaczenia sobie nowych celów. Osobistych i harcerskich. Kolejne lata będą odpowiedzią na pytanie jakie owoce przynoszą takie i podobne spotkania ludzi, dla których hasła Bóg – Honor – Ojczyzna nie są tylko pustymi frazesami, a wartościami, które wyznaczają styl życia.

Całe wydarzenie honorowym patronatem objął Wojewoda Lubelski Wojciech Wilk, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin oraz Arcybiskup Stanisław Budzik, a także Lubelski Kurator Oświaty. Relację filmową oraz galerie zdjęć znajdziecie na stronie: www.zlaz2014.zhr.pl

Relacja filmowa ze złazu:  https://www.youtube.com/watch?v=6civf2Xanl8

Patronat medialny: Dwutygodnik Droga, Wychowawca, Źródło, DEON.pl, Radio Lublin

Foto: Mateusz Stolarski

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger