Relacja z Konferencji Historycznej w Łańcucie

ZHRPaździernik 21, 20145min0

W dniach 17-19 października 2014 w Łańcucie, odbyła się Instruktorska Konferencja Historyczna „U źródeł ZHR”. Z pewnością atmosfera tego Jubileuszowego wydarzenia pozostanie na długo w pamięci uczestników.  Mogliśmy gościć instruktorki i instruktorów z całej Polski, sympatyków harcerstwa, a także Christinę Małkowską – wnuczkę Olgi i Andrzeja, mieszkającą na co dzień w Bristolu. Było to również wyjątkowe wydarzenie dla gospodarzy – Podkarpackich środowisk.

W piątkowy wieczór Konferencję rozpoczął kominek poświęcony historii Podkarpackiego ZHR. Było to wyjątkowe spotkanie, na którym mogliśmy gościć założycieli pierwszych drużyn oraz uczestników Zjazdu ZHR. Wysłuchaliśmy wspomnień i wielu historii, które przybliżyły realia ówczesnych wydarzeń.

Głównym punktem programu były sobotnie wystąpienia referatowe zaproszonych prelegentów. Miały one charakter naukowy i przybliżały między innymi historię początków ZHR.

Wystąpienia wygłosili:
– hm. Wojciech Hausner z tematem Braterstwo do drugiej potęgi – o metodzie i okolicznościach zjednoczenia ZHR i ZHP (r. z. 1918) w 1992 r.
– hm. Marek Gajdziński HR: Jakie cele przyświecające powołaniu ZHR zostały urzeczywistnione, a jakie nie? Co stanęło na przeszkodzie i czy jest jeszcze sens i szansa je zrealizować?
– dr Irena Kozimala (PWSW w Przemyślu): Przeworska „Czarna Trzynastka”- droga do ZHR
– dr Adam F. Baran (ISP PAN): Pokłosie harcerskiego działania i wychowania. Refleksja historyczno-pedagogiczna.
– ks. hm. Tomasz Kościelny: Droga środowisk salezjańskich do ZHR. Refleksja historyczno-
pedagogiczna.
– ks. phm. Paweł Kaszuba: Wychowanie religijne w historii ruchu harcerskiego.
– hm. Katarzyna Ossowska: Odrodzenie Organizacji Harcerek
– Zenon Fajger (IPN Rzeszów) Służba bezpieczeństwa wobec harcerstwa na Rzeszowszczyźnie w drugiej połowie lat 80-tych XX w.
– phm. Bartosz Grabowy: ZHR – organizacja ideowo wychowawcza.

Następnie uczestnicy Konferencji udali się na obiad oraz zwiedzanie łańcuckich posiadłości Potockich. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja opatrzona krótkim programem artystycznym. Była oczywiście możliwość podzielania się swoimi harcerskimi wspomnieniami. Nie mogło wówczas zabraknąć jubileuszowego tortu!

Na zakończenie kolacji, w nawiązaniu do Dnia Papieskiego, został wyświetlony film opowiadający o Białej Służbie jaką pełnił ZHR podczas wizyt Jana Pawła II w Polsce.

Konferencję zakończono niedzielną Mszą Świętą w Kościele Farnym w Łańcucie. Następnie w bratnim kręgu pożegnaliśmy się, dziękując za możliwość wspólnego spotkania. Po pamiątkowym zdjęciu uczestnicy udali się do Rzeszowa, gdzie czekała na nich jeszcze jedna atrakcja – zwiedzanie Podziemnej Trasy Rzeszowa.

Pamiętakowe zdjęcie

Więcej relacji i zdjęć znajduje się na stronach: