Obchody upamiętniające 75-tą rocznicę powstania Szarych Szeregów w Krakowie

Aleksandra Marciniec26 września 20143min0

27 września 2014 r. odbędą się obchody upamiętniające 75-ta rocznicę powstania Szarych Szeregów i Polskiego Państwa Podziemnego w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, połączone z otwarciem wystawy czasowej „Harcerze Szarych Szeregów w okupowanym Krakowie”.

W ramach uroczystości rocznicowych w sobotę 27 września br. o godzinie 10:00 rozpocznie się gra miejska dla młodzieży i wszystkich chętnych zatytułowana „Tropem Krakowskich Szarych Szeregów”, po niej o godz. 15:00 odbędzie się uroczysty apel połączony z otwarciem wystawy i wręczeniem nagród, a na zakończenie „Kominek pokoleń” czyli spotkanie weteranów Szarych Szeregów z młodzieżą szkolną i harcerską.

Wystawa „Harcerze Szarych Szeregów w okupowanym Krakowie” przybliży historię Szarych Szeregów – konspiracyjnej organizacji, która kontynuowała tradycje przedwojennego Związku Harcerstwa Polskiego w czasie II wojny światowej i walczyła o odzyskanie niepodległości. Wystawa ma przypomnieć o idei Szarych Szeregów, o wartościach, którym była i jest wierna oraz o zaangażowaniu w walkę o wolną i niepodległą Polskę.

Zwiedzający będą mogli zapoznać się z działalnością organizacji, kierowanej w tym tragicznym okresie przez sześciu komendantów. Będzie można zapoznać się z losami podgórskiego plutonu Grup Szturmowych „Alicja”, ofiarną działalnością najmłodszych harcerzy tj. Zawiszaków, z pełną pasji pracą wydawniczą konspiracyjnych wydawców i kolporterów gazetek „Na Ucho”, „Na Tropie” i „Watra”. Zostaną przypomniane nazwiska harcerzy Szarych Szeregów poległych i pomordowanych w czasie wojny.

Na wystawę składa się m.in. 12 plansz informacyjnych oraz liczne pamiątki. Wśród muzealiów będzie można zobaczyć konspiracyjną prasę, dokumenty i odznaczenia pochodzące z prywatnych zbiorów weteranów Szarych Szeregów. Po raz pierwszy zaprezentowany zostanie pistolet należący do Edwarda Heila – komendanta Szarych Szeregów w Krakowie, który został rozstrzelany przez hitlerowców 27 maja 1944 roku przy ul. Botanicznej. Broń podarował Muzeum syn komendanta. W czasie wojny szaroszeregowcy rozkolportowali dwa fałszywe wydania niemieckiej gadzinówki „Gońca Krakowskiego”. Te właśnie fałszywe wydanie również zostaną zaprezentowane. Oprócz tego zobaczyć będzie można fragmenty filmu „Szara Służba” ze wspomnieniami harcerzy-kombatantów oraz rekonstrukcjami wydarzeń.

Wystawa zostanie otwarta w siedzibie Muzeum przy ul. Wita Stwosza 12 w sobotę 27 września o godz. 15.00 i będzie ją można zwiedzać do 24 grudnia.

 

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.