hm. Michał Stasiak odszedł na Wieczną Wartę

ZHR13 lutego 20144min1161

„Każdy czas ma swoją historię, każda historia ma swój czas…”. Michał Stasiak, historyk, harcmistrz, wychowawca, wspaniały przyjaciel.

„Człowiek motoryczny” – jak sam siebie określał. Był jak lokomotywa, zawsze ciągnął innych za sobą, miał niespożytą energię, wszędzie go było pełno, potrafił wszędzie się dostać. Jak go wyrzucali drzwiami, to wchodził oknem. Zawsze sobie dał radę.


Czasem, jak rycerzowi w pełnej szarży, gdy już się rozpędził, ciężko było mu się zatrzymać.

Miał ogromną wiarę w ludzi. Jako przyjaciel zawsze był niezłomnym wsparciem. Zawsze zbyt skromny, w innych widział herosów, choć dla wielu sam nim był. Tytan pracy, pierwszy szedł do zadań, których nikt inny nie chciał się podjąć. Nigdy nie narzekał.

Niestrudzony badacz historii, pasjonat. Potrafił zarazić swoją pasją innych. Jego gawędy i opowieści przenosiły nas wszystkich we wspaniały świat minionych dziejów. Pamiętamy, jak z durszlakiem na głowie przy ognisku harcerskim odgrywał sceny z Powstania Warszawskiego. Biegał z patykiem w ręku udającym karabin, robił salta, przewroty, a wszyscy słuchali, jak oniemiali.

Po prostu zarażał entuzjazmem. Zawsze podtrzymywał na duchu. Potrafił do każdego podejść i porozmawiać jak ze starym znajomym. Nie było ludzi, którzy źle się czuli w jego towarzystwie. Był wsparciem dla innych, a nigdy nie myślał o sobie. Niezwykle lojalny wobec swoich wychowanków i przyjaciół. Potrafił walczyć jak lew, nawet w z góry skazanych na niepowodzenie bitwach. I czasem udawało mu się wygrać!

Będzie nam Ciebie bardzo brakować Michale!
Cześć jego pamięci!

Pogrzeb odbędzie się we wtorek (18 lutego 2014 roku) o godzinie 11:00 na cmentarzu rzymskokatolickim pw. Św. Antoniego na Mani w Łodzi.

Tych z Was, którzy chcieliby pożegnać Michała dh Naczelnik prosi o kontakt – pomoże w załatwieniu noclegu, jeśli będzie taka potrzeba.

 hm. Michał Stasiak (1982 – 2014) – harcmistrz, Harcerz Rzeczypospolitej, komendant Łódzkiej Chorągwi Harcerzy w latach 2010-2012, wieloletni drużynowy XV Łódzkiej Drużyny Harcerzy – najstarszej w Polsce drużyny harcerskiej noszącej imię Andrzeja Małkowskiego, założyciel 3 Łódzkiej Drużyny Harcerzy, drużynowy XV Łódzkiej Drużyny Wędrowników. Hufcowy Łódzkiego Hufca Harcerzy „Szaniec”.

Komendant wielu kursów: zastępowych, drużynowych harcerskich i wędrowniczych, przewodnikowskiego i podharcmistrzowskiego. Współtwórca łódzkich kursów metodycznych SkoleM. Kanclerz Kapituły Harcerza Rzeczypospolitej Łódzkiej Chorągwi Harcerzy. Wychowawca wielu pokoleń harcerskich i instruktorskich.

Historyk z zawodu i z pasji, pracownik łódzkiego oddziału IPN, doktorant na Wydziale Filozoficzno-Historycznym, miłośnik badań historycznych, w archiwum czuł się jak w domu. Człowiek niezwykle energiczny i radosny, będący wzorem dla wielu z nas. Nieodżałowany Przyjaciel i Druh.

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger