Biwak Morski zakończony!

ZHRMaj 23, 20124min0
W ostatni weekend (18-20.05) w Pucku odbył się I Biwak Morski dla wędrowniczek, wędrowników i kadr drużyn z obu pomorskich chorągwi. W biwaku uczestniczyło prawie 60 osób z takich drużyn jak: 1 GGZ, 2 GDW, 3 GDH, 4 GDH, 6 GDW, 8 RGZ,  8 GDH, 9 GDH, 36 GDW, 44 ZDH „Wilki”, KHS „Czarny Szlak”. Wspomagani byliśmy m.in. sternikami z nieistniejących już drużyn:  1 Gdyńskiej Drużyny Wodnej oraz 18 Gdańskiej Wodnej Drużyny Harcerzy.

Celem biwaku była popularyzacja idei żeglarstwa i wychowania wodnego w pracy drużyn pod hasłem „Pomorze rusza na morze”.

W sobotę 10 wymieszanych załóg wyruszyło na wody Zatoki Puckiej, aby doświadczyć żeglarskiej przygody na jachtach klasy Puck i pływało pomiędzy Chałupami, Puckiem i Swarzewem, lawirując m.in. pomiędzy jachtami i deskami biorącymi udział w regatach.

Załogom sprzyjały zarówno wiatry oraz słoneczna pogoda. Jedna z załóg miała nawet przyjemność  doświadczenia praw fizyki wynikających z siły wiatru i oporu stawianego przez żagle, dzięki czemu miała okazję sprawdzić swoje umiejętności pływackie, a przy okazji temperaturę wody.

W sobotę wieczorem dołączyło do nas  18 uczestników ( 4 Pucki) trwającego od lutego br. kursu na stopień żeglarza. Kursanci przypłynęli do Pucka z Rewy i następnie uczestniczyli wspólnie w wieczornym kominku.  Z satysfakcją opowiadali oni o zwiedzaniu ciekawych miejsc dostępnych jedynie od strony zatoki – m.in. nieistniejącej już osady Beka, po której pozostał jedynie krzyż.

W niedzielę, po porannej Mszy św. w miejscowej farze, młodzi żeglarze udali się ponownie na wody Zatoki Puckiej, gdzie mieli okazję nabycia dalszego doświadczenia. Kursanci w tym samym czasie ćwiczyli na swoich „Puckach” umiejętności niezbędne do zdania egzaminu (ups! już za dwa tygodnie), a po południu popłynęli w kierunku Rewy, zwiedzając przy okazji piaszczyste wyspy  na Zatoce oraz wystający częściowo z wody, wrak zatopionego okrętu podwodnego ORP Kujawiak.

Wspaniała atmosfera udzieliła się kilku uczestnikom (zuchmistrzom  z 1 GGZ i 8 RGZ oraz wędrowniczkom z 9 GDH) na tyle, że na zakończenie postanowili ostudzić swoje emocje w  chłodnych morskich falach.

Organizatorzy ze względu na duże zainteresowanie,  już teraz zabierają się do organizacji II Biwaku Morskiego (maj 2013).

Mamy też dalsze żeglarskie plany:

Raz w miesiącu planujemy cyklicznie spotykać się na weekend, aby dalej szlifować swoje żeglarskie umiejętności. Spotkania będą otwarte dla wszystkich chętnych instruktorów/ek i wędrowników/czek, którzy chcą dołączyć do załóg lub samodzielnie popływać.

Prawdopodobnie we wrześniu br. zorganizowane zostaną regaty o Puchar Komendanta Pomorskiej Chorągwi Harcerzy ZHR.

W planach jest też organizacja w najbliższe wakacje rejsu na Bornholm.