2 Gdyński Hufiec Harcerzy „Zbroja” im. rotm. Witolda Pileckiego

ZHRWrzesień 27, 20103min0
W 2 Gdyńskim Hufcu Harcerzy „Zbroja” im. rotm. Witolda Pileckiego ten dzień przejdzie do historii. Dzień który stał się zwieńczeniem niespełna rocznych starań i pracy wychowawczej mających na celu poznanie wielkiej wartości posiadania sztandaru i poznania bohatera II wojny światowej – rotm. Witolda Pileckiego. Człowieka, który ponad wszystko stawiał ideał wierności Bogu i Ojczyźnie. Skazany za umiłowanie wolnej Polski przez prosowieckich oprawców na śmierć pozostaje autorytetem i wzorem do naśladowania do dziś.

Hufiec "Zbroja" w piątek rozpoczął biwak, którego punktem kulminacyjnym była niedzielna uroczystość kończąca Kampanię Sztandarową i Kampanię Bohater. Apel rozpoczął się od przyznania najlepszemu zastępowi w hufcu, pamiątkowej szabli Witolda Pileckiego, z którą to szablą zastęp ma prawo prezentować się przez rok. Następnie został odczytany rozkaz Naczelnika hm. Radosława Podogrodzkiego, nadający 2 GHH-y "Zbroja" prawo do sztandaru oraz imię bohatera rotm. Witolda Pileckiego. Rozkaz został odczytany przez hm. Artura Nowaka, wice Naczelnika ZHR. Następnie komendant Pomorskiej Chorągwi Harcerzy im. Tomasza Strzembosza hm. Maciej Starego wręczył p.o. hufcowego pwd. Pawłowi Korzeneckiemu sztandar. Drużynowi oddali hołd chorągwi a następnie poczet sztandarowy przemaszerował wzdłuż szyku apelowego.

Kolejnym krokiem uroczystości były słowa komendanta Chorągwi oraz wice Naczelnika. Druh hm. Artur Nowak przekazał na ręce hufcowego akt "fundacyjny", czyli dokument z prośbą o powołanie 2 Gdyńskiego Hufca Harcerzy "Zbroja", pod którym podpisało się siedmiu instruktorów.

Tuż po apelu hufiec "Zbroja" oraz wszyscy goście udali się na mszę świętą, celebrowaną przez kapelanów harcerskich. W trakcie mszy sztandar został poświęcony przez hm. Michała Gutkowskiego SJ, hm. Roberta Mogiełkę oraz kapelana Okręgu Pomorskiego ks. pwd. Dariusza Skrzypkowskiego.

Ostanie słowa, kończące msze wygłosili do zebranych druhen i druhów hm. Marek Stępa – Zastępca Prezydenta miasta Gdyni oraz hm. Anna Reda – Przewodnicząca Zarządu Okręgu Pomorskiego.

Zdjęcia: http://pomorze.zhr.pl/?link=new&idn=967