Harcerki i harcerze na Westerplatte

ZHRWrzesień 1, 20102min0

1 września 2010 prawie 90 harcerek i harcerzy ZHR z Gdańska, Bytowa, Gdyni i Sopotu wzięło udział w porannych uroczystościach z okazji 71 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Harcerze ZHR są o świcie na Westerplatte już po raz jedenasty.

Osoby uczestniczące w tych uroczystościach spotkały się już w dzień poprzedzający to wydarzenie, w szkole w gdańskiej dzielnicy Stogi, aby następnie po krótkiej nocy, o 3 nad ranem, przedostać się podstawionym autobusem na Westerplatte.

Na prośbę organizatorów harcerze z ZHR oraz ZHP wspólnie trzymali pochodnie wokół Pomnika Obrońców Wybrzeża tworząc świetlny krąg wokół postumentu, pełnili wartę honorową przy pomniku oraz uczestniczyli w samych uroczystościach, którym przewodniczył Prezydent RP Bronisław Komorowski i Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się do inscenizacji – rekonstrukcji walk jakie toczyły się w tym miejscu 71 lat temu, reżyserowanej przez Boguslawa Wołoszańskiego. Wśród strzałów karabinów, rac i wybuchów, patrząc na zaciętość walczących żołnierzy, można było się wczuć w atmosferę tamtych tragicznych chwil.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście, przeprowadzono apel poległych i złożono wieńce przez oficjalne delegacje państwowe, dyplomatyczne, wojskowe oraz organizacje społeczne.

Pomorska Chorągiew Harcerzy im. hm. RP Tomasza Strzembosza, w uroczystości wystawiła swój poczet sztandarowy, a Komendant Chorągwi hm. Maciej Starego złożył wieniec okolicznościowy w imieniu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Udział w tych obchodach po raz kolejny okazał się dla uczestniczących w nich harcerek i harcerzy doskonałą lekcją patriotyzmu oraz służby poprzez pamięć o tamtych wydarzeniach.