Harcerki i harcerze na Westerplatte

ZHR1 września 20102min441
1 września 2010 prawie 90 harcerek i harcerzy ZHR z Gdańska, Bytowa, Gdyni i Sopotu wzięło udział w porannych uroczystościach z okazji 71 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

1 września 2010 prawie 90 harcerek i harcerzy ZHR z Gdańska, Bytowa, Gdyni i Sopotu wzięło udział w porannych uroczystościach z okazji 71 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Harcerze ZHR są o świcie na Westerplatte już po raz jedenasty.

Osoby uczestniczące w tych uroczystościach spotkały się już w dzień poprzedzający to wydarzenie, w szkole w gdańskiej dzielnicy Stogi, aby następnie po krótkiej nocy, o 3 nad ranem, przedostać się podstawionym autobusem na Westerplatte.

Na prośbę organizatorów harcerze z ZHR oraz ZHP wspólnie trzymali pochodnie wokół Pomnika Obrońców Wybrzeża tworząc świetlny krąg wokół postumentu, pełnili wartę honorową przy pomniku oraz uczestniczyli w samych uroczystościach, którym przewodniczył Prezydent RP Bronisław Komorowski i Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się do inscenizacji – rekonstrukcji walk jakie toczyły się w tym miejscu 71 lat temu, reżyserowanej przez Boguslawa Wołoszańskiego. Wśród strzałów karabinów, rac i wybuchów, patrząc na zaciętość walczących żołnierzy, można było się wczuć w atmosferę tamtych tragicznych chwil.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście, przeprowadzono apel poległych i złożono wieńce przez oficjalne delegacje państwowe, dyplomatyczne, wojskowe oraz organizacje społeczne.   

Pomorska Chorągiew Harcerzy im. hm. RP Tomasza Strzembosza, w uroczystości wystawiła swój poczet sztandarowy, a Komendant Chorągwi hm. Maciej Starego złożył wieniec okolicznościowy w imieniu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Udział w tych obchodach po raz kolejny okazał się dla uczestniczących w nich harcerek i harcerzy doskonałą lekcją patriotyzmu oraz służby poprzez pamięć o tamtych wydarzeniach.

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger