XV Pielgrzymka Okręgu Pomorskiego ZHR do Swarzewa

ZHRSierpień 24, 20106min0
W dniach 3-5 września anno dominium 2010 odbędzie się już piętnasta pielgrzymka środowiska pomorskiego do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza, a potocznie Matki Boskiej Swarzewskiej.

Tradycją stało się aby w pierwszy weekend września spotykać się wspólnie całym środowiskiem w piątkowy wieczór w Wejherowie, a następnie w sobotni poranek udać się pielgrzymką przez piękna Ziemię Kaszubską do Swarzewa. Późnym wieczorem wszyscy razem u stóp Gwiazdy Morza, przy świetle pochodni odmawiamy różaniec wraz z Kaszubami którzy przybyli w tych dniach do Swarzewa. W niedzielę po Mszy porannej celebrowanej przez Abp. Metropolitę Gdańskiego, wracamy do wspólnie pociągiem do domów.

Przybliżając historię celu naszej pielgrzymki nie zapominajmy iż każdy z nas wędruje do Matki Bożej z podziękowaniami oraz prośbami. Tematem naszego tego rocznego spotkania jest "Modlitwa do Boga". Hasło niby jasne i proste ale kryjące w sobie dużo treści.

Nasze spotkanie zaczynamy w piątek o godzinie 17 kiedy zaczynami przyjmować pielgrzymów w Zespole Szkół numer 2 w Wejherowie. Każdy uczestnik otrzymuję identyfikator, smycz oraz śpiewnik. Po rozpakowaniu i ulokowaniu plecaków, zapraszamy na grę wprowadzającą w temat pielgrzymki. Po kolacji odbędzie się koncert zaprzyjaźnionego z ZHR-erem zespołu Magdy i Mateusza Otczyk.

Poranek sobotni rozpoczynamy mszą świętą w jednej z kaplic Kalwarii Wejherowskiej (dzięki uprzejmości ojca gwardiana klasztoru oo. franciszkanów w Wejherowie), następnie ruszamy przez Wejherowo gdzie składamy kwiaty przy tablicy Ochotniczej Kompani Harcerskiej. Ruszamy w naszą podróż wkraczając w kaszubski las kierując się w stronę Sławutkowa a potem przez Puck prosto do Swarzewa. Około 16 wkraczamy do Swarzewa gdzie witamy się z Gwiazdą Morza i składamy u Jej stóp nasze podziękowania i prośby. Czeka na nas na miejscu ciepły posiłek, a po obiado-kolacji mamy czas na odpoczynek połączony z kolejnym zadaniem. Wszystko to składa się na zdobywanie sprawności Pellegrino. Tuż przed różańcem który prowadzimy dla wiernych mamy ognisko które prowadzi kapelan naszego okręgu ks. Dariusz Skrzypkowskiego.

W niedzielę rozpoczynamy apelem, na którym przyznajemy sprawności tym którzy ją zdobywali a następnie o 10 uczestniczymy w uroczystej mszy świętej celebrowanej przez abp. metropolitę gdańskiego. Po liturgii udajemy się na dworzec i kierujemy się naszych domów.

Warto zauważyć, że liczba uczestników z roku na rok rośnie. Zaczynaliśmy skromnie ale w zeszłym roku było nas prawie 200 osób (czyli mniej więcej tyle ile na służbie w Lednicy w tym roku). Pragniemy pójść krok dalej i minąć liczbę 200 🙂

Każdego zainteresowanego zapraszam do zgłaszania się na pielgrzymkę, nawet jeżeli nie jest z Okręgu Pomorskiego. Wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronie http://pomorze.zhr.pl/?link=new&idn=933 .

Kult Matki Bożej ze Swarzewa sięga czasów jeszcze przed reformacją. Pielgrzymujący do Niej rybacy z całych Kaszub nazwali ją Gwiazdą Morza. Od 1937 roku, tj. od koronacji, Swarzewska Pani nosi tytuł Królowej Polskiego Morza. Figura Matki Bożej stała początkowo przy miejscowej studzience. A ponieważ wtedy w Swarzewie nie było kościoła, więc rybacy wybudowali kaplicę, w której Najświętsza Panienka znalazła schronienie. W drugiej połowie XVI wieku w okresie szalejącej reformacji, Kaszubi przenieśli cudowną figurę do kościoła na Hel. Myśleli, że tam będzie bezpieczniejsza.   Niestety, około 1580 r. protestanci postanowili usunąć ze świątyni wszystkie obrazy. Nie oszczędzili przy tym również Gwiazdy Morza, której figurę wrzucili do Zatoki Puckiej. Jednak figurka nie tylko nie zatonęła, ale jeszcze tego samego dnia dzięki sprzyjającym falom wróciła do Swarzewa. Uradowani mieszkańcy wsi natychmiast przenieśli ją do wybudowanego niedawno kościoła. Królowa Polskiego Morza słynie cudami. Mówią o tym liczne dokumenty i wota. Wierni nadal składają tu liczne dary wotywne.W dniu 8 września 1937 roku odbyła się uroczysta koronacja Matki Boskiej Swarzewskiej na Królową Polskiego Morza. Papież Pius XI w dekrecie nadesłanym przez Świętą Kongregację Obrzędów zezwolił na dokonanie uroczystej koronacji. W uroczystości koronacyjnej uczestniczyło ok. 50 tysięcy wiernych.

Gorąco pozdrawiam
Komendant pielgrzymki
Szymon Jeliński HO

PS. Zapraszam, przybywajcie z najdalszych części kraju. Każdy będzie mile widziany.