Przystanek Historia w Puszczy Kozienickiej-OTWARCIE

W leśnej gajówce użytkowanej przez ZHR, do której przybywa na biwaki, obozy kilkaset harcerek i harcerzy rocznie z terenu całej Polski (na rajdy, biwaki, obozy, warsztaty, ogniska, kuligi) chcemy stworzyć izbę pamięci w której przedstawimy losy partyzantów II wojny światowej i Żołnierzy wyklętych. Izba będzie udostępniona szkołom, instytucjom oraz osobom prywatnym.

Las był dla partyzantów drugim domem, a w Puszczy Kozienickiej ukrywały się oddziały partyzanckie. Do dziś nasze społeczeństwo nie ma pojęcia w jakich żyli warunkach, jak wyglądało ich życie codzienne, gdzie spali, co jedli, jak przyrządzali posiłki, jak się maskowali, jak spędzali wolny czas.
Celem stworzenia Centrum Edukacji Historycznej w Puszczy Kozienickiej, oprócz tradycyjnego przybliżania historii w postaci wystaw w tym mutlimedialnych, wykładów, konkursów historycznych – będzie pokazanie jak wyglądało codzienne życie żołnierzy AK i „wyklętych” w postaci tzw. partyzanckich warsztatów LAS ICH DOMEM – SZKOŁA PRZETRWANIA.

W ramach realizacji projektu planowane jest przeprowadzenie następujących działań:
1. IZBA DYDAKTYCZNA – z elementami audiowizualnymi, kino wojenne (biblioteka filmów i książek historycznych), stała wystawa fotograficzna obrazującej partyzanckie życie codzienne w lesie, historię PPP i Żołnierzy wyklętych), wystawa replik broni, radiostacji, tajnej drukarni, kącik gier historycznych IPN, umeblowanie i wystrój z epoki (sprzęty gospodarstwa domowego, kuchnia, piec)
2. ROZMOWY O POLSCE – dyskusje o historii Polski przy ognisku z zaproszonymi historykami,
3. LEŚNE DUSZPASTERSTWO – rola kościoła i wartości chrześcijańskich w życiu partyzanckim, budowa leśnej kaplicy
4. LEŚNE NUTY – rola pieśni narodowych, wojskowych i partyzanckich w walkach o niepodległość: śpiewanki przy ognisku, wydawnictwo śpiewników. Przegląd młodzieżowych zespołów muzycznych p.t. „Las ich domem” połączony z konkursem pieśni o tematyce wojenno- partyzanckiej
5. LEŚNE KINO – stworzenie kinoteki filmów dokumentalnych, fabularnych, historycznych- projekcje w terenie.
6. TERENOZNAWSTWO – INO – praktyczne wykorzystanie mapy i busoli, pomiary terenowe – połączone z grami w terenie.
7. GRY TERENOWE: „ucieczka z obławy”, „wyprawa po zrzut” „atak na konwój wroga”
8. LEŚNA KUCHNIA partyzancka kuchnia (rozpalanie ogniska bez zapałek, leśne gotowanie, pieczenie chleba, przygotowywanie i wędzenie kiełbasy oraz pierogów,)
9. SZPITAL POLOWY opatrywanie ran, leśna apteka, kursy udzielania pierwszej pomocy
10. ŁĄCZNOŚĆ – ESCAPE ROOM- kontakt ze światem – łączność, obsługa radiostacji, telefonów wojskowych, szyfrowanie
11. MAŁPI GAJ – tor przeszkód: leśna siłownia, treningi strzeleckie , konne, rowerowe
12. WARSZTATY RĘKODZIEŁA – nauka szycia na maszynie, haftowania – szycie flag, opasek haftowanie proporców, nauka rzeźby w drewnie
13. WARSZTATY STOLARSKIE – nocowanie w terenie (budowa szałasów, ziemianek, urządzeń)
14. OBÓZ HISTORYCZNO – SURVIWALOWY – zimowy (tydzień w ferie zimowe) i letni – dwa tygodnie w wakacje 2018
15. REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA – warsztaty historyczne, aktorskie i filmowe zakończone rekonstrukcją historyczną: partyzancka potyczka „Bitwa pod Zwoleniem” Akcja na „Załamanku”.
16. DWUPOZIOMOWY SCHRON – punkt dowodzenia i szpital polowy – replika. Projekt długofalowy (2-3 lata).

PRZYSTANEK HISTORIA IPN ZHR. Las ich domem