Nowa patronka Hufca Harcerek na Podbeskidziu

W dniach 13-14 maja 2017 roku, w Górkach Wielkich, na biwaku kończącym całoroczną Kampanię Bohater, Hufiec Harcerek na Podbeskidziu otrzymał imię Zofii Kossak. Uroczystości miały miejsce w Górkach nie przypadkiem – są to tereny przedwojennych stanic harcerskich: Sojki – prowadzonej  przez Aleksandra Kamińskiego oraz Szkoły Instruktorskiej na Buczu stanowiącej prawdziwe źródła harcerstwa żeńskiego

.

Właśnie tam, w stojącym tuż obok dworze należącym do rodziny Kossaków żyła, tworzyła i spędzała czas z zaprzyjaźnionymi harcerzami patronka wybrana przez harcerki z Bielska-Białej, wybitna pisarka, działaczka konspiracyjna i niezłomna patriotka– Zofia Kossak.

Piątkowy wieczór oraz sobota obfitowały w wydarzenia kulturalne, ale i typowo harcerskie – odbyły się miedzy innymi:  spotkanie w kręgu ognia z wnuczką Zofii,  gra terenowa nawiązująca do Światowej Konferencji Skautek na Buczu w 1932 roku, odczyty fragmentów książek Zofii , wyjątkowe ognisko o historii miejsca oraz potańcówka w stylu lat 30’.

Uroczyste nadanie imienia miało miejsce w niedzielne przedpołudnie w parku przy Dworze Kossaków, gdzie w obecności wszystkich drużyn ZHR na Podbeskidziu oraz zaproszonych gości został odczytany rozkaz, w którym Hufcowi Harcerek oficjalnie przyznano nową patronkę.

Więcej informacji na temat przebiegu Kampanii pod adresem: www.zofiakossak.bbzhr.pl , natomiast o przedwojennych stanicach : www.stanicakaminskiego.pl