Harcerze nie przespali poranka

Co roku w październiku wyrusza piesza wrocławska pielgrzymka do Trzebnicy. Jej stałymi uczestnikami są harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej tworzący rozśpiewaną grupę dziewiętnastą. W tym roku było ich ponad 200.

Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało “Słuchaj Jadwigi!”. Chodzi oczywiście o świętą Jadwigę Śląską, patronkę nie tylko Trzebnicy i historycznego Śląska, ale także Dolnośląskiej Chorągwi Harcerek. Dla druhen więc ta edycja miała szczególny charakter.

Harcerze i harcerki pełnili w drodze służbę medyczną, porządkową, liturgiczną, medialną oraz muzyczną. Dzięki temu mogli wyrazić swoją gotowość do niesienia pomocy bliźnim i zadbać o komfort pielgrzymów, chcących tego dnia okazać świadectwo wiary. Aktywny udział w pielgrzymce pozwalał im na zrealizowanie specjalnej sprawności pielgrzymkowej. Grupę prowadził ks. Adam Kwaśniewski.

Co harcerze wyniosą z pielgrzymki? – Bolące nogi i satysfakcję. – wypowiada się jedna z harcerek. – Duchowe oczyszczenie – mówi inny uczestnik.

Myślę, że to jest takie ważne wydarzenie dosyć. Zmierzanie do tego sanktuarium. Także okazja, aby spędzić czas z drużyną, z innymi harcerzami. No i przede wszystkim żeby zanieść swoje intencje do naszej Matki. Poznać przy okazji św. Jadwigę i jej historię. – mówi Wiktoria Kordacka, harcerka z Głogowa. – Jeśli ma się kogoś przy sobie, to nie jest trudno. Idąc w takim gronie na pewno znajdziemy taką osobę, z którą możemy porozmawiać i po prostu łatwiej będzie się nam szło.

– Nawet małe harcerki z mojej drużyny dają radę, a dla niektórych z nich to pierwszy harcerski wyjazd – mówi Angelika Karasek ze służby medialnej. – Naprawdę warto tu przyjść i zmierzyć się ze swoimi słabościami.

Relacja: pwd. Karolina Gumienny, Zdjęcia: wyw. Olaf Horbowy