Czuwamy! Już 35 lat

Wrześniowe weekendy pod Jasną Górą co roku pełne są słońca i zapachu lata, bo mnóstwo w nich naszych harcerskich, wakacyjnych wspomnień. To przedłużenie czaru obozowej przygody, niezapomnianej atmosfery lasu, jeziora, żeglarskich wypraw czy górskich wędrówek. To czas dzielenia się wspomnieniami, czas radosnych opowieści i przeżywania wakacyjnych przygód raz jeszcze, ale lepiej, bo wspólnie z przyjaciółmi.

Wrześniowy weekend pod Jasną Górą to także czas, w którym rokrocznie pod opieką Matki Bożej rozpoczynamy nowy rok harcerskiej służby. Tak dzieje się już od 35 lat, a tradycja Pielgrzymek Harcerskich na Jasną Górę sięga aż do korzeni naszej organizacji, do czasów Niezależnego Ruchu Harcerskiego.

Tegoroczna pielgrzymka jest więc wyjątkowa, bo jubileuszowa. Stąd też jej wyjątkowe hasło „Maryjo, Królowo Polski… Czuwamy! 35 lat” i wyjątkowy program.

W tym roku nasze harcerskie pielgrzymowanie przebiegać będzie po trzech ścieżkach. Pierwsza z nich to ścieżka dla drużyn. Tu, w piątkowy wieczór znajdzie się Droga Światła w formie harcerskiego ogniska, duchowe harce w sobotnie przedpołudnie oraz spotkanie z muzyką chrześcijańską. Ścieżka druga, to propozycja dla drużyn wędrowniczych pod znakiem wyczynu, nie tylko fizycznego, ale również intelektualno-duchowego. Trzecia ze ścieżek, w formie wędrówki przeplatanej twórczym, intelektualnym wysiłkiem to propozycja dla instruktorów. Nie zapominamy oczywiście o rodzinach harcerskich i naszych przyjaciołach, dla których również znajdzie się wiele atrakcji.

Wrześniowy weekend na Jasnej Górze to również wydarzenia wspólne dla wszystkich uczestników. To uroczyste wejście pielgrzymki ZHR na Janą Górę, czy też znane z poprzednich lat harcerskie, nocne czuwanie w Jasnogórskiej Bazylice.

Jeśli nie możecie przyjechać na cały weekend, zabierzcie swoją drużynę, krąg, środowisko lub grupę harcerskich przyjaciół i przyjedźcie w sobotę.

Przywieźcie na Jasna Górę wakacyjne wspomnienia, przywieźcie obozowe kapliczki, albo chociaż ich fotografie, szkice lub filmy. Przywieźcie też doświadczenia ze śródrocznej pracy duszpasterskiej w waszych środowiskach – gdzie się spotykacie, jak pracujecie, kto Wam pomaga. Zbudujmy mapę naszych „harcerskich kościołów”. Zgromadźcie też i prześlijcie nam lub przywieźcie ze sobą pamiątki i wspomnienia z ubiegłych pielgrzymek harcerskich. Fotografie, skany dokumentów, ulotek, plakietek i innych pamiątek oraz wywiady i wspomnienia ich uczestników. Im starsze tym lepsze. Niech nasze wspólne wspomnienia i nowe pomysły zbudują tegoroczną, jubileuszową pielgrzymkę, a także inspirują nas w nowym roku harcerskiej służby.

Czuwaj! Do zobaczenia na Jasnej Górze

phm. Jacek Łuczak HR

Sztab Organizacyjny XXXV Pielgrzymki ZHR na Jasną Górę

Kiedy: 8 – 10 września 2017 roku