Lednica 2016

„Abba Ojcze” to słowa hymnu napisanego przez o. Jana Górą, twórcę spotkań w Lednicy. To właśnie one poderwały tłumy do modlitwy i zapoczątkowały pobłogosławione przez papieża Jana Pawła II dzieło LEDNICA 2000. W tym roku, 4 czerwca, również mieliśmy okazję wspólnie uczestniczyć w następnym jego wydaniu.

Tegoroczne Spotkanie Młodych „Amen” LEDNICA2000 z pewnością było wyjątkowe. Wypadło na czas aż kilku jubileuszy: 1050 lecie Chrztu Polski, 800 lecie Zakonu Dominikanów oraz już XX spotkanie w Lednicy. Przy tym wszystkim należy jeszcze pamiętać o trwającym ustanowiony przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia.  Po raz pierwszy spotkania nie poprowadził o. Jan Góra, który odszedł niedawno do domu Pana. Jego obowiązki przejęli o. Wojciech Prus OP oraz o. Maciej Soczyński OP.

Harcerze, jak co roku wzięli czynny udział w spotkaniu angażując się w służbę i wszelką potrzebną pomoc. Piątek był dniem przygotowań podczas których służba kwatermistrzowska miała pełne ręce roboty. Wieczorem odbyła się tradycyjna inaugurująca Msza Święta. Po niej było jeszcze ognisko, a na nim gawęda phm. Łukasza Tadyszaka komendanta XX HSL, który pokrzepiła nasze serca i pobudziła do działania.

W sobotę rano podczas apelu odczytano rozkaz specjalny Przewodniczącego ZHR, w którym o. Jan Górę został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Honorowym ZHR „Pro Amico”. Odznaczenie na ręce duszpasterzy lednickich oraz ks. hm. Roberta Mogiełki wręczył Kapelan Naczelny organizacji. Po apelu harcerze rozeszli się do swoich zadań. W przerwach uczestniczyli we wszelakich rodzajach zbliżeń do Boga, w tańcach, śpiewach i różnych ciekawych warsztatach, które odbywały się cały dzień. Po południu, podczas przemówienia o. Szustaka o weselu w Kanie Galilejskiej, skwar przełamała gwałtowna burza. Jednak nikomu nie przeszkodziło to w dalszym wykonywaniu swoich zajęć, ani nie zmazało uśmiechu z twarzy. W międzyczasie przez pola, jak zwykle przebiegł Maraton Lednicki. Około 19:30 rozpoczęła się główna Msza Święta. Na niej również nie brakło śpiewu, tańców, ani pokazowego występu chóru. Podczas Eucharystii nastąpiło rozesłane lednickich duchownych na misje. O północy służba porządkowa chwyciła za pochodnie tworząc drogę do przejścia całego lednickiego zgromadzenia przez bramę Rybę.

Warto wspomnieć, że z 750 harcerzy bardzo wielu udało się zdobyć lednicką sprawność. Serdecznie im gratulujemy!

Oby w przyszłym roku przybyło nas jeszcze liczniej i abyśmy z dumą głosili Słowo Boże.

Relacja: Alicja Wierzbowska